Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42166 razy. Dzisiaj 16 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Grażyna Dziedzic
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

od lewej: Małgorzata Zyzak-Połącarz, Lidia Matuzewicz-Modzelewska, Grażyna Dziedzic-Dziędziel

Grażyna Dziedzic (ur. 14 stycznia 1963 w Oświęcimiu) – trzynastokrotna mistrzyni Polski seniorów w pływaniu, brązowa medalistka mistrzostw Europy w Splicie, medalistka zawodów o puchar Europy w Göteborgu, trzykrotna finalistka mistrzostw świata w pływaniu w Ekwadorze.

Naukę rozpoczęła w klasie sportowej w Szkole Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu, (późniejsza Szkoła Mistrzostwa Sportowego). Nauczyła się pływać będąc w trzeciej klasie. Rok później wystartowała w pierwszych zawodach jako kraulistka. Wtedy przeszła pod opiekę trenera Kazimierza Woźnickiego, który odkrył jej predyspozycje do stylu klasycznego. Pierwszy sukces odniosła w 1975 r. na mistrzostwach okręgu krakowskiego, zdobywając tytuł mistrzyni młodziczek na dystansie 800 m stylem dowolnym. W tej samej kategorii zdobyła wicemistrzostwo Polski. W 1977 r., po otrzymaniu powołania do kadry narodowej juniorów, w ostatniej klasie szkoły podstawowej przeszła do nowo utworzonej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, gdzie miała rozwijać swój talent i możliwości. Jednak tam trener Władymir Mitrofanow nie pokładał w Grażynie większych nadziei na sukces. Wróciła więc do Oświęcimia i rozpoczęła naukę w Liceum im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, które ukończyła w 1983 r. Równocześnie trenowała i odnosiła sukcesy jako podopieczna trenera Kazimierza Woźnickiego, w sekcji pływackiej KS Unia Oświęcim. Karierę sportową zakończyła w 1984 r. W 1996 r. wygrała plebiscyt na najlepszego zawodnika 50-lecia Unii. Obecnie pracuje w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu.

Osiągnięcia

  • 1976 – weszła do kadry narodowej juniorów
  • 1977 – zdobyła pierwszy w życiu i historii swojego klubu tytuł mistrza Polski juniorów
  • 1980 – została pierwszą mistrzynią Polski seniorów na 100 i 200 metrów stylem klasycznym
  • 1981 – w lipcu tego roku na mistrzostwach Europy w Splicie zdobyła brązowy medal na 200 metrów stylem klasycznym ustanawiając nowy rekord Polski seniorów, rezultatem 2:35,35
  • 1982 – jako pierwsza polska pływaczka awansowała do finału mistrzostw świata w Ekwadorze na trzech dystansach (200 m stylem klasycznym, 200 m stylem zmiennym, 400 m stylem zmiennym)
  • 1982 – zdobyła 3. miejsce w zawodach o puchar Europy w Göteborgu ustanawiając nowy rekord Polski 2:31,18

Zródło :
Tekst: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grażyna_Dziedzic_(pływaczka)
Zdjęcie: http://www.um.oswiecim.pl/pl_chemik/09_2002/covers/img/3str_08.jpg

90 Średnia: 4.2/10 (13 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.