Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43458 razy. Dzisiaj 34 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Karol Dubiel
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Brak zdjęcia

Urodził się 2 października 1913 roku w Andrychowie. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Szybko się usamodzielnił. Zgłosił się na ochotnika do 2. Pułku Lotniczego w Krakowie. We wrześniu 1939 roku znalazł się w Rumunii, następnie we Francji i Anglii.

Otrzymał przydział do 304 Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej. O sierżancie Karolu Dubielu - doskonałym mechaniku widnieje wzmianka w źródłowej pracy Wacława Króla pt. "Polskie Dywizjony Lotnicze w Wielkiej Brytanii 1940-1945". Po wojnie andrychowianin pozostał na obczyźnie. Zmarł w kwietniu 1988 r. w Coventry i tam go pochowano.

W Pomnik Lotników Polskich w Northolt pod Londynem wkomponowane są marmurowe płyty z inskrypcjami nazwisk poległych lotników, w tym pochodzących z Ziemi Andrychowskiej - kapitana Mieczysława Juliana Saferny oraz sierżanta Józefa Witka.

To oni - ofiarą własnego życia - wypełnili treść przesłania wyhaftowanego na bojowym sztandarze lotniczym Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, a brzmiącym jednoznacznie - "Miłość żąda ofiary".

Zródło :
http://www.andrychow.pl

9 Średnia: 3.7/10 (15 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.