Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42167 razy. Dzisiaj 17 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Tova Berlinski
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Tova Berlinski

Tova Berlinski (ur. 1915 w Oświęcimiu) – izraelska malarka polskiego pochodzenia. Jest nestorką środowiska malarskiego w Jerozolimie.

Urodziła się w Oświęcimiu jako Gusta Wolf, córka chasydzkiego rabina Samuela Wolfa i Gizeli z domu Horowitz. Była najstarszą z sześciorga rodzeństwa. We wrześniu 1938 roku wraz z mężem Eliaszem Berlinskim wyemigrowała do Palestyny. Podczas II wojny światowej jej pozostała w Polsce rodzina zginęła w Auschwitz-Birkenau. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie oraz w Paryżu pod opieką Andre Lhote’a i Henriego Goetz’a. W latach 40., przez pewien czas występowała w teatrze Cameri. Do 1952 roku mieszkała w Tel Awiwie. Obecnie mieszka i tworzy w Jerozolimie. W 1963 roku została laureatką Jerusalem Prize, a w 2000 roku otrzymała nagrodę Mordechai Ish-Shalom za całokształt twórczości i znaczący wkład w rozwój sztuki.

W latach 1965-1984 była wykładowczynią w The Popular University – Beit Ha’Am Bezalel dla dorosłych, prowadziła także prywatne lekcji we własnym studio. W 1974 roku dołączyła do grupy Aklim. W latach 1982-1984 była członkiem Radius Group. W 1984 roku po praz pierwszy od wyjazdu odwiedziła rodzinny Oświęcim.

Twórczość

Pierwotnie obrazy Tovy Berlinski obfitowały w liczne barwy. We wczesnym okresie twórczości artystkę fascynowały kolorowe dziecięce rysunki, później tworzyła barwne abstrakcje z figuratywnymi aluzjami i pejzaże. Obecnie głównym tematem jej malarstwa są ciemne, często czarne kwiaty, które dedykuje swym rodzicom i rodzeństwu, zamordowanym przez hitlerowców w Auschwitz. Nigdy nie uprawiała malarstwa realistycznego.

Tova Berlinski wystawiała swe prace m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Holandii. W styczniu 2006 roku, po raz pierwszy w Polsce, jej dzieła prezentowano na wystawie pt. „O miłości i śmierci” w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu. W tym samym roku zostały wystawione także w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu oraz w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W 2006 roku Tova Berlinski podarowała Muzeum Auschwitz-Birkenau jedno ze swych dzieł. Jest to obraz bez tytułu przedstawiający pojedynczy szary kwiat w szklanym wazonie. Kompozycja o wymiarach 100 na 70 cm, w szaro-czarnej tonacji, została wykonana na papierze techniką mieszaną.

Zródło :
Tekst: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tova_Berlinski
Zdjęcie: http://www.dziennikpolski24.pl/files/articles/large/27c7b8a54e6be1a4a4ebc231d5e433c5.jpg

86 Średnia: 3.1/10 (15 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.