Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43458 razy. Dzisiaj 34 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Cmentarz żydowski
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Widok ogólny cmentarza
Zobacz gdzie leży ten zabytek

Cmentarz żydowski w Oświęcimiu - cmentarz żydowski znajdujący się w Oświęcimiu, u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wysokie Brzegi. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,7 ha, znajduje się na nim ponad 1000 macew, z których najstarsza pochodzi z 1757 roku. Ostatni pochówek odbył się w 2000 roku.

Kirkut w Oświęcimiu został założony w połowie XVIII wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy mocno zdewastowali cmentarz. Po zakończeniu wojny mimo powrotu do miasta małej grupy ocalonych Żydów na cmentarzu nie odbył się żaden pochówek. Wówczas uporządkowano go i odnowiono okalający go mur. W latach 70. i 80. XX wieku cmentarz był wielokrotnie dewastowany przez okolicznych wandali.

W 1980 roku cmentarz został odnowiony i uporządkowany. Wkrótce na grobach rodziny Sharfów wystawiono ohel, który ufundował Asher Scharf z Nowego Jorku. W latach 90. Fundacja Rodziny Nissenbaumów zainstalowała światło w ohelu oraz doprowadziła bieżącą wodę przy wejściu na cmentarz. W 2000 r. na cmentarzu odbył się pochówek ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera (zm. 26.05.2000). Jego ciało złożone zostało w specjalnie zbudowanym ohelu. W latach 2003-2004 cmentarz został ponownie uporządkowany.

Zródło :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_żydowski_w_Oświęcimiu

83 Średnia: 3.6/10 (12 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.