Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43459 razy. Dzisiaj 35 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Kaplica Hallerów w Dworach
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Kaplica Hallerów w Dworach

Kaplica Hallerów w Dworach – mauzoleum rodziny Hallerów znajduje się we wschodniej części Dworów (dzielnicy Oświęcimia). Jest ona częścią dawnego zespołu dworskiego wybudowanego w pierwszej połowie XIX wieku, podzielonego ul. Zwycięstwa na dwie części. Zrujnowane budynki dworskie stoją po stronie południowej zaś strona północna to pozostałość parku z jedynym dobrze zachowanym obiektem lawery - kaplicą.

Klasycystyczną kaplicę wzniesiono pod koniec XVIII wieku. Powstała wraz z parkiem krajobrazowym i ogrodem. Jest to okrągły obiekt murowany wzniesiony na rzucie centralnym, nakryty półkolistą kopułą. Ściany zewnętrzne kaplicy podzielono ośmioma pilastrami jońskimi. Wejście do kaplicy zamknięto klasycystyczną żelazną bramą.

Przez długie lata na ołtarzu sta posąg św. Barbary. Bezpośrednio przed remontem znaleziono go jednak obok ołtarza, na którym stała figura Najświętszej Marii Panny. W kaplicy są również cztery drewniane klasycystyczne lichtarze.

Przy drzwiach wejściowych do kaplicy w kamiennej posadzce znajduje się płyta przykrywająca wejście do krypty, gdzie znajdą się trumny z prochami rodziny Hallerów. Na ścianie pamiątkowa tablica wspomina Cezarego Hallera de Hallenburg, kapitana Wojska Polskiego, od 6 listopada 1918 roku komendanta powiatowego. Cezarego Hallera za zasługi w obronie południowych granic Polski pośmiertnie awansowano do stopnia majora Wojska Polskiego.

Oprócz Cezarego Hallera, w kaplicy pochowani są jego syn Antoni, który zmarł w 1971 roku w Kanadzie i został spoczął w krypcie w 1972 roku; Barbara Haller de Hallenburg-Rotmanowa, zmarła w 1805 r.we Włoszech oraz jej mąż Ignacy Rotman, zmarły w 1815.

Zródło :
Tekst: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_Hallerów_w_Dworach
http://ekai.pl/diecezje/bielsko-zywiecka/x28058/oswiecim-dwory-szczatki-rodziny-hallerow-zlozone-ponownie-w-krypcie/
http://www.faktyoswiecim.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3051:dwory-hallerowie-wrocili-do-krypty-w-odrestaurowanej-kaplicy&catid=89:aktualnosci&Itemid=53
Zdjęcie: http://x.garnek.pl/ga7989/524c1c6e34eac3a9663264a3/kaplica_hallerow_w_dworach.jpg

72 Średnia: 4.9/10 (17 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.