Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43458 razy. Dzisiaj 34 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Czesław Panczakiewicz
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Tablica pamiątkowa na ścianie schroniska \'Leskowiec\'

(ur. 27 maja 190l r. w Wadowicach, zm. 1958 r.) Rodowity wadowiczanin, absolwent Gimnazjum Wadowity, żołnierz 12 Pułku Piechoty, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, nauczyciel „ćwiczeń cielesnych”, zaangażowany w tajne nauczanie, opiekun koła sportowego i fotograficznego, opiekun hufca szkolnego, komendant Związku Harcerstwa Polskiego, członek i prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, radny i przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, prezes zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (później Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego), prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wadowic i Okolicy (TUMWiO).

Już jako gimnazjalista uprawiał turystkę górską. Później, jako nauczyciel, starał się zaszczepić w swoich uczniach zamiłowanie do wędrowania. Gdy w 1927 r. w Wadowicach powstało Koło PTT zebrania odbywały się w jego mieszkaniu. Trzy lata później został prezesem koła, będąc równocześnie członkiem Zarządu Babiogórskiego Oddziału w Żywcu. W 1947 r. z inicjatywy Panczakiewicza Koło stało się samodzielnym Oddziałem PTT.

W momencie powstawania Koła PTT w Wadowicach pojawiła się propozycja zbudowania schroniska pod Leskowcem. Kilka lat później rozpoczęła się budowa, osobiście nadzorowana przez Panczakiewicza, i w 1933 r. budynek został oddany do użytku turystom. Ale zostało też posadzone drzewo… Krótko przed oddaniem schroniska, Panczakiewicz z kolegami, wybrali się na Babią Górę. Przynieśli stamtąd mały krzak i posadzili przed schroniskiem. Według artykułu w Gościńcu PTTK była to kosówka, z której wyrosło duże piękne drzewo.

W 1929 roku, Panczakiewicz wytyczył pierwszy górski szlak turystyczny prowadzący z Wadowic na Leskowiec. Pierwotnie szlak prowadził przez Bliźniaki na Czoło i dalej na Leskowiec. Później zmieniono jego przebieg: przez przełęcz między Łysą Górą a Bliźniakami (od 1982 r. nosi ona nazwę Przełęczy Panczakiewicza) do miejscowości Ponikiew, dalej na Przełęcz pod Gancarzem i do schroniska „Leskowiec”. Od 1973 r. szlak ten nosi imię swojego twórcy.

Zródło :
http://www.malopolska24.pl/index.php/2011/01/pan-panczakiewicz/

69 Średnia: 4.2/10 (17 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.