Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43458 razy. Dzisiaj 34 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Zobacz gdzie leży ten zabytek

Muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami. Muzeum zwiedzane jest przez około 800 tys. turystów rocznie.

Historia kamienicy:

W XIX wieku kamienicę, będąca obecnie siedzibą muzeum, posiadał wiceburmistrz Wadowic, farmaceuta Seweryn Kurowski, uczestnik powstania styczniowego. W 1905 nabył ją cukiernik Józef Lisko, który w 1911 odsprzedał ją kupcowi Yechielowi Bałamuthowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu. Właściciel posiadał na parterze od strony rynku sklep z artykułami technicznymi i elektrycznymi, od strony podwórza wynajmował pomieszczenia zakładowi introligatorskiemu Adolfa Zadory, natomiast piętro przeznaczył na lokale czynszowe.

Jan Paweł II

Małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie z synem Edmundem wynajęli mieszkanie w gmachu obecnego muzeum w 1919 i mieszkali tam do 1938. 18 maja 1920 w sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W tym domu zmarła też 13 kwietnia 1929 Emilia Wojtyła, matka papieża, a w 1932 jego starszy brat Edmund.

Karol Wojtyła (junior) mieszkał tam przez cały okres nauki, aż do uzyskania matury w tutejszym Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity.

Utworzenie muzeum

Muzeum otwarto 18 maja 1984, w 64. rocznicę urodzin Jana Pawła II, dzięki staraniom proboszcza parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach Edwarda Zachera, ówczesnego arcybiskupa metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego i urzędu miasta Wadowice.

Obsługę muzeum sprawują siostry Nazaretanki, na pamiątkę faktu, że prowadziły one przedszkole, do którego uczęszczał Karol Wojtyła. Pierwszym kustoszem muzeum została siostra z tego zakonu, Magdalena Strzelecka. Aranżacja wystawy jest autorstwa profesora Marka Rostworowskiego.

Gmach muzeum do 2006 należał prawnie do spadkobierców Yechiela Bałamutha. Na własność archidiecezji krakowskiej przekazał ten budynek dopiero Ryszard Krauze, który w 2006 nabył go od rodziny Bałamutha.

W październiku 2009 roku zawarto porozumienie pomiędzy Kurią a władzami państwowymi o utworzeniu nowej placówki kultury Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Do tej pory istniejące muzeum nie miało statusu muzeum w rozumieniu przepisów o placówkach kultury, a było jedynie instytucją prywatną utrzymywaną z fundacji kościoła.

Wnętrze

W skład muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni i salonu oraz kuchni. Celem pomieszczenia wszystkich eksponatów w skład muzeum włączono także przyległe do mieszkania Wojtyłów pomieszczenia pierwszego piętra.

Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik.

Wiele zdjęć z pontyfikatu papieża jest autorstwa Adama Bujaka.

Sportowo - turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów (m.in. sztuki Brat naszego Boga).

Rozbudowa muzeum

W 2009 roku przygotowano projekt przebudowy Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Projekt zakłada czterokrotne powiększenie ekspozycji do około 1000 m kw. na czterech kondygnacjach: piwnica, parter, pierwsze piętro i poddasze.

Mieszkanie Wojtyłów i sklep Balamutha, mieszczące się w kamienicy, mają odzyskać swój wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, rozkład sal w muzeum zostanie uporządkowany tematycznie i chronologicznie, zainstalowane będą nowoczesne prezentacje multimedialne.

Rozbudowa muzeum, które ma kosztować ok. 21 mln zł, będzie wspólnie finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Kurię Metropolitarną w Krakowie i Gminę Wadowice.

Prace remontowe prowadzone będą w okresie 2010-2011. Z powodu zamknięcia muzeum na czas rozbudowy zorganizowana będzie specjalna wystawa o życiu i działalności Ojca Św. Jana Pawła II w kaplicy domu parafialnego przy Parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Zródło :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Rodzinny_Ojca_Świętego_Jana_Pawła_II_w_Wadowicach

63 Średnia: 4.5/10 (17 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.