Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43458 razy. Dzisiaj 34 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Pałac z XIX wieku
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Pałac z XIX wieku

Pałac w Inwałdzie został wybudowany na początku w. XIX przez Konstantego hr. Bobrowskiego, na miejscu wcześniejszego parterowego XVII-wiecznego dworu. W poł. w. XIX Inwałd i pałac przeszły w ręce Feliksa hr. Romera, a następnie Adama. Początkowo była to siedziba rodzinna hr. Romerów. Później, po otrzymaniu przez Romera posady starosty w Wiedniu, cała rodzina przeniosła się na stałe do tego miasta, Inwałd natomiast pozostał ich wakacyjną (letnią i zimową) rezydencją do czasów II wojny światowej.

Na początku wojny Niemcy zajęli pałac, zostawiając Romerom jedno skrzydło. Hr. Romer został wywieziony przez Niemców do obozu koncentracyjnego w Dachau po odmowie podpisania volkslisty, a pozostali członkowie rodziny zostali zmuszeni do opuszczenia pałacu, który oddano na siedzibę Hitlerjugend. Po wkroczeniu wojsk radzieckich pałac służył jako skład amunicji. W r. 1945 majątek został rozparcelowany; pałac, park i inne budynki przeszły na własność Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Inwałdzie.

W latach 1947 - 49 z pałacu korzystała Szkoła Rolnicza i szkoła traktorzystów. W r. 1949 całość przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Inwałdzie. W r. 1959 pałac i park wydzierżawiła Dyrekcja Okręgowa PKP w Krakowie, organizując w nim Dom Dziecka i kolonie letnie. Obecnie obiekt jest wyremontowany i jest domem mieszkalnym..nowego..właściciela Pałac późno klasycystyczny z rozległym ogrodem krajobrazowym założonym równocześnie z budową pałacu. Budowla murowana, dwukondygnacyjna, na rzucie prostokąta z ryzalitami środkowymi i bocznymi, o ściętych narożach. Rozkład wnętrz w części środkowej dwutraktowy, symetryczny.

W trakcie południowym znajduje się pośrodku klatka schodowa z drewnianymi schodami trój biegowy mi; na parterze między biegami znajdują się dwie kolumny toskańskie, podpierające podest piętra. Układ wnętrz części bocznych został zmieniony. Sale pokrywają sufity. Na zewnątrz kondygnację wieńczą gzymsy; ściany parteru zdobi neorustyka. Ryzality środkowe rozczłonkowane są za pomocą pilastrów. Przy ryzalicie elewacji ogrodowej znajduje się balkon na czterech kolumnach.

Zródło :
Tekst: http://www.dwor.stryszow.pl/dwory waowickie.php
Zdjęcie: http://fotopolska.eu/22920,foto.html

54 Średnia: 3.3/10 (15 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.