Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42166 razy. Dzisiaj 16 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Rynek
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Pomnik św. Jana Kantego i zachodnia pierzeja rynku
Zobacz gdzie leży ten zabytek

Obecny rynek, wytyczony na planie kwadratu o boku długości blisko 100 m, powstał w drugiej poł. XIV w., co wiązało się z lokacją miasta na prawie magdeburskim. Wcześniej mieszkańcy korzystali z placu targowego, który prawdopodobnie rozciągał się wzdłuż tzw. Starej Drogi, na północ od kościoła farnego. Niektórzy z badaczy twierdzą, że rynek w obecnej postaci wytyczony został już przy okazji drugiej lokacji w 1277 r. Na pewno jednak wcześniej istniał już kościół parafialny, o czym może świadczyć odstąpienie od symetrycznego charakteru w przypadku obecnej ul. Mickiewicza, która obiega plac kościelny. Znaczne rozmiary kęckiego rynku, zwłaszcza w porównaniu z liczbą mieszkańców miasta w wiekach średnich, wskazują na jego handlowy charakter. Tu właśnie miały miejsce słynne na całą okolicę targi. Rynek także był świadkiem największych wydarzeń w dziejach miasta. Tutaj w końcu przeprowadzano egzekucje miejscowych złoczyńców.

W zachodniej części rynku wznosi się pomnik św. Jana Kantego. Wystawiony został w 1851 r. Autorem projektu był krakowianin Marcin Rogoziński, zaś statuę wyrzeźbił miejscowy kamieniarz Edward Stehlik. W 1941 r. Niemcy usunęli pomnik z rynku i przez następne półwiecze był on przechowywany w kościele parafialnym. Od 1973 r. stał na placu przykościelnym. W 1992 r. postać świętego powróciła na pierwotne miejsce. W tym celu wykonano nowy neogotycki cokół. Obok kościoła parafialnego obecnie wznosi się kopia rzeźby św. Jana Kantego.

W latach międzywojennych na rynku pojawił się Grób Nieznanego Żołnierza. Obecnie w odnowionej formie znajduje się on w północnej części placu. Kolejnym elementem na stałe wpisanym w pejzaż kęckiego rynku, widocznym już na pierwszych fotografiach z końca XIX w., jest studnia. Do lat 60. ubiegłego stulecia rynek był w całości odkrytym placem, co wynikało z jego podstawowej funkcji, czyli placu targowego. Dopiero później poprzez wytyczenie alejek, wyznaczenie zieleńców i posadzenie drzew oraz krzewów nabrał on parkowego charakteru.

Obecnie najstarsze z kamienic wznoszących się wokół rynku w Kętach pochodzą z I poł. XIX w. Kilka z nich wyróżniają cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Na uwagę zasługuje m. in. budynek mieszczący siedzibę miejskich władz pod numerem 7, powstały na przełomie XVIII i XIX stulecia. Jego elewację poniżej tarczy zegarowej zdobią herby dawnej Rzeczypospolitej: pośrodku polski orzeł, z lewej litewska Pogoń, zaś z prawej ruski Michał Archanioł. Pośrodku poniżej widnieje obecny herb Kęt. Podobny styl reprezentują również kamienice oznaczone numerami: 9, 15, 20, 25, a także budynek pod numerem 13, gdzie w ścianę wmurowana jest tablica upamiętniająca pobyt w niej księcia Józefa Poniatowskiego w dniach 5-6 maja 1813 r., kiedy to nocował w Kętach w drodze pod Lipsk, gdzie wziął udział w swojej ostatniej bitwie.

Na północnej pierzei rynku zwraca uwagę neogotycka kamienica pod numerem 2 z wmurowaną tablicą upamiętniającą przystąpienie szlachty z rejonu Oświęcimia do konfederacji barskiej, co miało miejsce w Kętach 15 lipca 1768 r. Z kolei w zabudowie rynku od strony zachodniej należy wyróżnić secesyjną kamienicę pod numerem 27. W styczniu i lutym 1915 r. mieszkał w niej w narożnym pokoju na parterze Józef Piłsudski, będąc gościem ówczesnego aptekarza, powstańca styczniowego Eustachego Sokalskiego. Fakt ten upamiętnia pamiątkowa tablica wmurowana w ścianę budynku. W skład zachodniej ściany rynku wchodzi również neoklasycystyczna kamienica oznaczona numerem 24, której elewację zdobią trzy medaliony z wizerunkami: Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza.

W ostatnich latach kęcki rynek nabiera nowego, atrakcyjniejszego charakteru. Wpływ na to ma zarówno stopniowe odnawianie poszczególnych kamienic zgodnie z opracowaną w tym celu kompleksową koncepcją kolorystyczną, jak i zmniejszająca się liczba samochodów w centrum miasta, co z kolei wiąże się z oddaniem do użytku pozwalających je ominąć obwodnic.

Zródło :
http://muzeum.kety.pl/zabytki-ket/rynek/

46 Średnia: 2.9/10 (13 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.