Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43458 razy. Dzisiaj 34 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Widok na fasadę zachodnią klasztoru od strony ogrodu
Zobacz gdzie leży ten zabytek

Klasztor Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego sąsiaduje z klasztorem Ojców Franciszkanów. Kompleks budynków, na który składają się pomieszczenia klasztorne, kaplica oraz wolnostojący budynek mieszczący prowadzone przez siostry przedszkole, jest odgrodzony od miejskiego zgiełku zabytkowym murem (od ul. Klasztornej). Można dostać się do niego od strony ulicy Rajskiej lub Klasztornej. Kęcki dom zakonny jest kolebką wszystkich klasztorów zmartwychwstanek w Polsce. Stąd też wyruszały siostry do innych krajów, by zakładać kolejne domy.

Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego założone zostało w Rzymie przez matkę i córkę: Celinę z Chludzińskich i Jadwigę Borzęckie, które otrzymały pozwolenie na utworzenie żeńskiej formacji, nawiązującej do powołanego w 1836 r. Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców i po długim nowicjacie w roku 1891 złożyły śluby wieczyste. Spośród zaproponowanych przez kardynała Albina Dunajewskiego, metropolitę krakowskiego na siedzibę pierwszego na ziemiach polskich domu klasztornego: Kęt, Wadowic i Wieliczki, wybór padł na te pierwsze. Z pewnością przyczyniła się do tego cześć, jaką żywiła matka Celina do pochodzącego stąd św. Jana Kantego. Jeszcze w tym samym roku zakupiona została na potrzeby przyszłego klasztoru posiadłość położona pomiędzy zabudowaniami OO. Reformatów a kościołem parafialnym, przy ulicy Rajskiej 4 wraz z małym domkiem, który stał się pierwszą siedzibą zgromadzenia. Prace budowlane ukończono w ciągu jednego roku. Nowy budynek klasztorny został poświęcony 23 września 1893 r.

Od 1895 r. kęckie zmartwychwstanki prowadzą ochronkę dla dzieci w wieku przedszkolnym, której siedzibą początkowo jest chata, z której wyprowadziły się siostry po zbudowaniu nowego domu klasztornego, a od 1898 r. nowy dom przy ul. Rajskiej, projektu J. Nikla z Wilamowic. W budynku tym, dziś siedzibie prowadzonego przez siostry przedszkola, w okresie I wojny światowej mieścił się szpital Czerwonego Krzyża, w 1915 r. przez blisko dwa miesiące zamieszkiwali go legioniści, zaś w latach 1916-1922 funkcjonowała w nim prowadzona przez siostry kuchnia, działająca pod patronatem Komitetu Magistrackiego. Przez dziesięć lat, do 1926 r. funkcjonował tu internat dla 14 uczennic Seminarium Nauczycielskiego.

Przy kęckim klasztorze od 1917 r. działała Sodalicja Mariańska Panien oraz od 1922 r. Mężatek, które po przerwie spowodowanej II wojną światową, istniały do 1951 r., kiedy to zostały rozwiązane przez władze państwowe. Wybuch II wojny światowej mocno wpłynął na życie kęckiego zgromadzenia. Na początku wojny siostry dawały schronienie uciekinierom. Po wkroczeniu do Kęt, Niemcy najpierw zajęli domek mieszczący ochronkę i szwalnię, a w 1942 r. także klasztor, w którym urządzili szpital dla chorych na gruźlicę. Dokonali szeregu zmian w architekturze, szczególnie kaplicy. Dzięki zapobiegliwości sióstr, udało się ukryć część najcenniejszych przedmiotów. Niemcy pozwolili także, by kęcki proboszcz zabrał ołtarz oraz witraże, dzięki czemu po wojnie mogły one wrócić na swoje miejsce.

Siostry powróciły do kęckiej kolebki w lutym 1945 r. Do roku 1965 trwało przywracanie pierwotnego wyglądu domowi i kaplicy, zdewastowanym przez Niemców, a później przez stacjonujące tu wojsko radzieckie. W okresie powojennym rozkwitła działalność misjonarska zmartwychwstanek, powstały kolejne domy w wielu krajach świata. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. klasztor został rozbudowany. Dom Zgromadzenia wybudowany został prostopadle do ulicy Rajskiej, od której dziś oddziela klasztorny dom uprawiany przez siostry ogród. Przechodząc przez klasztorną bramę od ul. Rajskiej, wchodzimy do pięknego parku, który pamięta jeszcze czasy założenia zgromadzenia. Spacerując po ogrodowych alejkach, warto zwrócić uwagę na ustawiony w pobliżu kaplicy na wysokim postumencie kamienny posąg św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus na rękach.

Zródło :
http://muzeum.kety.pl/zabytki-ket/zmartwychwstanki/

40 Średnia: 3.5/10 (17 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.