Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42262 razy. Dzisiaj 13 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Klasztor Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Wnętrze kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej
Zobacz gdzie leży ten zabytek

Przy ulicy Kościuszki, dziś jednej z głównych arterii miasta, ruchliwej i gwarnej, w ostatniej ćwierci XIX w. powstał dom sióstr kapucynek. Wówczas miejsce to wybrane zostało jako ciche i spokojne, stosowne do kontemplacyjnego charakteru zgromadzenia. Dzisiaj w neogotyckim kompleksie zabudowań klasztornych zamieszkują siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji. W przyklasztornym kościółku nieprzerwanie od 1910 r. trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Kęcki klasztor założony został przez matkę Marię od Najświętszego Serca Jezusa Walentynę Łempicką w 1881 r. Była to druga na ziemiach polskich siedziba tego zgromadzenia. Macierzysty klasztor w Przasnyszu borykał się z niechęcią zaborczych władz. Po długoletnich staraniach siostra Maria uzyskała zgodę ordynariusza diecezji krakowskiej ks. Biskupa Albina Dunajewskiego na osiedlenie się sióstr kapucynek w Kętach. Z uzyskanych darów oraz kwesty prowadzonej przez siostry w 1880 r. zakupiona została działka z budynkiem starej poczty oraz małym domkiem, zaś rok później rozpoczęły się prace budowlane wg projektu inż. Margockiego. Kierował nimi gwardian klasztoru ojców reformatów o. Jacek Deszczułka. Opiekę duszpasterską nad kęckimi kapucynkami i ich kościołem sprawował kapucyn, ojciec Honorat Koźmiński.

13 lipca 1884 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego klasztornego kościoła, którego dokonał generał Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców, duchowy opiekun Marii Łempickiej ks. Piotr Semenenko. Prace kontynuowane były dzięki wsparciu licznych dobrodziejów, m. in. przedstawicieli miejscowych zamożnych rodów. 26 czerwca 1890 r. biskup Dunajewski konsekrował dzwon na sygnaturkę, ufundowany przez kapucynów z Zakroczymia. W latach 1890-1893 sprowadzony do Kęt z Podhala przez matkę Marię z poręczenia właścicielki młyna Karoliny Naglik snycerz Stanisław Jarząbek wykonał wyposażenie świątyni. W grudniu 1892 r. kęcki proboszcz i dziekan oświęcimski ks. Maciej Warmuz odprawił w kościele kapucynek pierwszą mszę św. Uroczysta konsekracja połączona z nadaniem wezwania - Trójcy Przenajświętszej - odbyła się 10 września 1893 r. Dokonał jej ks. kardynał Albin Dunajewski. Pierwsze obłóczyny odbyły się 18 września 1894 r.

10 stycznia 1910 r. w Kętach podpisany został Akt Unii, wówczas też kęckie siostry zmieniły nazwę na Franciszkanki Najświętszego Sakramentu. Kapucynki, w tym 77-letnia wówczas Matka Łempicka, odbyły ponownie nowicjat. 6 lutego tego samego roku na eucharystycznym tronie wystawiona została monstrancja z Najświętszym Sakramentem, którego adoracja od tego dnia trwa nieustannie do dziś. 30 sierpnia 1913 r. w zakonie franciszkanek zaprowadzona została klauzura papieska. 24 stycznia 1918 r. zmarła Matka Maria Łempicka. 7 lutego 2006 r. rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym.

Wojenne zawieruchy oszczędziły kęcki klasztor. W styczniu 1947 r. jako wotum za szczęśliwe przetrwanie okresu okupacji niemieckiej franciszkanki z Kęt założyły swój nowy klasztor w Słupsku. W roku 1970 zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu zmienił nazwę na Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji. Fasada kościoła wpisana jest w południowo-wschodni narożnik zabudowań klasztornych. Z prawej ukazuje się bryła skrzydła klasztoru o skromnej architekturze, nie pozbawionej jednak elegancji, dzięki profilowanemu gzymsowi oddzielającemu elewacje i tworzącemu obramienia prostokątnych okien. Od strony północnej znajduje się ustawione prostopadle drugie skrzydło zabudowań klasztornych. Po lewej zaś stronie do zewnętrznych murów kaplicy Męki Pańskiej przylega mur odgradzający od ulicy niewielki dziedziniec.

Fasada kościoła, wpisana w linię zewnętrznych murów budynku klasztornego, zaznaczona została poprzez zamknięty trójkątnie zryzalitowany portyk mieszczący wejście główne oraz wysoki uskokowy szczyt zwieńczony krzyżem. Z lewej strony widać prostokątną bryłę kaplicy z ostrołukowymi oknami. Od góry zabudowania obiega dekoracyjny arkadkowy fryz. Uwagę zwraca również wysmukła sygnaturka o bogatej gotyckiej ornamentyce, umieszczona ponad częścią chórową.

Zródło :
http://muzeum.kety.pl/zabytki-ket/klaryski/

39 Średnia: 2.8/10 (14 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.