Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42166 razy. Dzisiaj 16 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Kaplica pw. św. Jana Kantego
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Zachodnia fasada kaplicy

We wschodniej części placu przykościelnego od ponad trzystu lat stoi budowla przypominająca o najsłynniejszym z kęczan - to kościół pod wezwaniem św. Jana Kantego, w lokalnej tradycji zwany kaplicą. Świątynia, wybudowana podobno na miejscu urodzin świętego profesora Akademii Krakowskiej, jest już drugą w tym miejscu. Pierwsza, ufundowana przez księcia Sykstusa Lubomirskiego, została ukończona w 1648 r. Ze względu na rozszerzający się kult Jana Kantego (wówczas jeszcze przedkanonizacyjny) i związany z nim wzmożony ruch pielgrzymkowy do miejsca jego urodzenia, w roku 1715 na miejscu niewielkiej kaplicy wybudowano okazalszy kościół. Jego fundatorami byli ks. Marcin Ośliński - dziekan kolegiaty św. Anny w Krakowie oraz ks. Jan Chryzostom Pyzowic - kanonik krakowski i prebendarz kaplicy św. Jana Kantego. Konsekrował go biskup krakowski Krzysztof Szembek w roku 1781.

Pochodzący z 1722 r. architektoniczny, jednokondygnacyjny ołtarz główny, flankują dwie spiralne kolumny kompozytowe, podtrzymujące belkowanie. W polu środkowym znajduje się obraz przedstawiający świętego Jana z Kęt. Po bokach, na tle kolumn stoją posągi ewangelicznych imienników profesora Akademii Krakowskiej: Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Ponad bramkami prowadzącymi za ołtarz umieszczono dwie pełnopostaciowe figury ojców kościoła: św. Augustyna i św. Ambrożego.

Zwieńczenie części środkowej stanowi Baranek Apokaliptyczny w glorii promienistej, poniżej widnieje herb Akademii Krakowskiej, na przerwanym przyczółku po bokach adorujące klęczące anioły. Kolorystyka całego wyposażenia jest biało-złota, figury złocone. Warto także zwrócić uwagę na misterny ornament regencyjny pojawiający się na powierzchni kolumn i w polach pomiędzy nimi: liście suchego akantu przeplecione wstęgami. W centrum kompozycji ściany ołtarzowej znajduje się bogate tabernakulum w formie tronu eucharystycznego utworzonego przez paludament. Warto pamiętać, że ołtarz w sposób bezpośredni nawiązuje do wyposażenia kościoła akademickiego pw. św. Anny w Krakowie, gdzie znajduje się grób św. Jana.

W prezbiterium ponad wejściem do zakrystii wmurowana została marmurowa tablica upamiętniająca fundację pierwszej kaplicy oraz druga, przypominająca poświęcenie obecnej w 1781 r. Dopełnieniem wyposażenia świątyni są dwa jednopolowe ołtarze boczne, nieco późniejsze niż główny, z obrazami z 1838 r., przedstawiającymi Matkę Boską Anielską i św. Józefa z Dzieciątkiem oraz ambona zdobiona płaskorzeźbionymi postaciami świętych Janów: Ewangelisty, Chrzciciela i Kantego. Na bocznych ołtarzach umieszczono sentencje: Patrz swego, a nie pragnij cudzego; Kochaj Boga i bliźniego, poznaj siebie samego. Na ołtarzu św. Józefa widzimy umieszczoną w przeszklonej gablocie woskową figurę św. Jana Kantego w stroju profesora Akademii Krakowskiej z czasów kanonizacji, ofiarowaną Kętom przez profesorów tej uczelni w l767 r.

Na arkadzie tęczowej widnieje rzeźbiona grupa Urzyżowania z XVIII-wiecznym Chrystusem na krzyżu i późniejszymi figurami Matki Boskiej i św. Jana o ludowych cechach stylowych. Ścianę pokrywa polichromia przedstawiająca Matkę Boską i świątobliwą Ludowikę.

Warto zwrócić uwagę na rokokowe ławki oraz obrazy. Szczególnie interesująca jest wczesnobarokowa wieloplanowa kompozycja, ukazująca cudowne uzdrowienie mieszczki kęckiej Łucji Kajoszkowej z 1648 r. - przykład malarstwa wotywnego, pochodząący najprawdopodobniej z pierwszego kościoła. W przestrzeni podchórowej widzimy marmurowe epitafium ks. Marcina Oślińskiego i ks. Jana Pyzowica - fundatorów obecnej kaplicy.

Zródło :
http://muzeum.kety.pl/zabytki-ket/jan-kanty/

37 Średnia: 3.0/10 (15 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.