Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42166 razy. Dzisiaj 16 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Ambroży Grabowski
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Ambroży Grabowski

Ambroży Grabowski (ur. 7 grudnia 1782 w Kętach, zm. 3 sierpnia 1868 w Krakowie) historyk, księgarz, wybitny kolekcjoner, archeolog i antykwariusz polski, autor przewodników po Krakowie. Był samoukiem; jako antykwariusz gromadził w swej księgarni rzadkie druki polskie, wskutek czego uczeni Jerzy Samuel Bandtkie czy Jan Paweł Woronicz, zachęcili go do badania zabytków krakowskich, zwyczajów ludowych itd.

Owocem długoletniej skrzętnej pracy są liczne, często ilustrowane dzieła, z których najważniejsze to: Historyczny opis miasta Krakowa i jego okolic (1822, następne wyd. pt. Kraków i okolice jego w latach 1830, 1836, 1844), Starożytności historyczne polskie... (1845), Ojczyste spominki... dyjaryjusze, relacje, pamiętniki i t. d.... (1845), Dawne zabytki miasta Krakowa (1850), Starożytnicze wiadomości o Krakowie, zbiór pism i pamiętników... (1852). Skarbniczka naszej archeologii... (Lipsk 1854, z 39 wizerunkami baszt i bram krakowskich), O ikonografii polskiej i inne np. Listy króla Władysława IV, Krótkie przypowieści dawnych Polaków. W 1824 roku Ambroży Grabowski w trakcie swoich badań ustalił imię autora ołtarza Mariackiego, które z wiekami zostało zapomniane. Zięciem jego był Karol Estreicher, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, wnukami Maria Estreicherówna i Stanisław Estreicher, prawnukami Karol Estreicher, muzealnik, i Krystyna Grzybowska";

Zródło :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ambroży_Grabowski";

32 Średnia: 3.6/10 (16 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.