Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43459 razy. Dzisiaj 35 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Stanisław Krzyżanowski
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Stanisław Krzyżanowski

(1865-1917) urodził się w Kętach jako syn Ludwika, prezesa tamtejszego Sądu Powiatowego, i Stefanii Kador. Uczył się w gimnazjum św. Anny w Krakowie, następnie w Wadowicach i Nowym Sączu. W latach 1882-1886 studiował na UJ prawo i historię, a następnie wyjechał z ekspedycją Akademii Umiejętności do Rzymu, gdzie w Scuola Vaticana di Paleografia uzyskał stopień paleografa archiwisty Stolicy św., odbył także studia w Wiedniu.

W 1891 r. rozpoczął działalność nauczycielską na UJ jako pierwszy w historii docent nauk pomocniczych historii (od 1898 profesor nadzwyczajny i od 1905 profesor zwyczajny nauk pomocniczych i historii średniowiecznej). Poza licznymi, klasycznymi już pracami z zakresu dyplomatyki czy historii średniowiecznej (Dyplomy Bolesława Wstydliwego dla katedry krakowskiej, Poselstwo Kazimierza Wielkiego do Awinionu i pierwsze uniwersyteckie przywileje, O sejmikowaniu mieszczaństwa krakowskiego i inne), do najważniejszych osiągnięć Krzyżanowskiego należy zaliczyć publikacje podobizn średniowiecznych dokumentów pergaminowych i fragmentów rękopisów (Album palaeographicum, Monumenta Poloniae palaeographica, Specimina palaeographica), używane do dziś w pracy dydaktycznej wyższych uczelni oraz wydanie drukiem dwóch katalogów i najstarszych ksiąg miejskich krakowskich i kazimierskich, przechowywanych w Archiwum Aktów Dawnych miasta Krakowa.

Równocześnie z działalnością na polu naukowych Krzyżanowski podjął pracę jako archiwariusz m. Krakowa, a w 1897 r. został dyrektorem Archiwum Aktów Dawnych m. Krakowa. Za jego dyrektury Archiwum staje się uznaną placówką naukową, w której znalazły trwałe miejsce przechowywania zbiory ksiąg i dokumentów Krakowa, Kazimierza, Kleparza i przedmieść z lat 1392-1808, Archiwum Wolnego Miasta Krakowa i materiały magistratu krakowskiego z lat 1796-1816. Jego staraniem siedzibą Archiwum stał się budynek przy ul. Siennej 16, w którym także pomieszczono Towarzystwo Przyjaciół Zabytków i Historii Miasta Krakowa, którego prof. Krzyżanowski był założycielem, wiceprezesem, prezesem, a następnie członkiem honorowym. (Wiesław Filipczyk)

Zródło :
Tekst : http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Fotografia_Stanislawa_Krzyzanowskiego_z_ok_1912_roku,gid,282040,cid,5265.htm?body=desc

30 Średnia: 3.3/10 (18 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.