Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42166 razy. Dzisiaj 16 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Zabytkowy Kościół w Nidku
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Zabytkowy Kościół w Nidku
Zobacz gdzie leży ten zabytek

Kościół Parafialny p.w. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Nidku powstały w 1539 roku. Orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej. Ściany częściowo podbite od zewnątrz gontami. Wieżyczka na sygnaturkę kształtu barokowego. Wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku.

Według kroniki parafialnej opierającej się na przekazach mieszkańców, prezbiterium z nawą pochodzą podobno z pierwszej połowy 14 wieku. Kronika wspomina również, że akt erekcji parafii i budowy kościoła ma być umieszczony w blaszanej kopułce pod krzyżem dzwonnicy.

Wiadomości parafialne z duszpasterstwa sięgające 1728 roku podają, że w 1737 roku zanotowano fakt okradzenia kościoła w nocy z 27 na 28 maja. Proboszczem był wówczas Ks. Antonii Masłowski. Złodziej, który do kościoła wkradł się przez okno, wyważył drzwiczki tabernakulum, ukradł srebrną puszkę z nakrywką, wyłamał drzwi do zakrystii, ukradł metalową, złoconą monstrancję, ponad 30 świec woskowych, obrusy z ołtarza. Kolejną wzmianką na ten temat jest zapis, iż „Dochodzenia żandarmiji polskiej nie dały skutku; po dłuższym czasie złodziej się wydał, przyłapany w Oświęcimiu, spalił się; dosięgła go kara Boska”.

Los kościółka to przede wszystkim sprawa jego lepszego lub gorszego stanu technicznego, która wielokrotnie przetacza się w krótkich notatkach. Możemy się z nich dowiedzieć, że w okresie zaborów jego stan został mocno zaniedbany, co doprowadziło nawet do lekkiego przechylenia. Potem przez okres wielu lat małymi etapami był remontowany.

Los kościółka powiązany jest także nierozerwalnie z losami parafii oraz kraju. Świadczy o tym znana już zapewne tylko starszym mieszkańcom historia, która wydarzyła się podczas II Wojny Światowej, a dokładnie podczas walk w dniu 27 stycznia 1945 roku. Otóż w rejonie kościoła, cmentarza i Górnego Nidku w kierunku Berna zagorzała walka pomiędzy rozpaczliwie broniącymi się Niemcami, a Armią Radziecką. Zginęły w ich wyniku 4 osoby. Granatami zburzony został dom dworski dla służby tzw. „hotel” położony obok cmentarza. Wielką szkodę poniósł kościół trafiony 2 granatami. Ucierpiał ołtarz „wielki” w dużej części zniszczony. Ucierpiały także figury świętych, Stacje Męki Pańskiej oraz kolumna podtrzymująca chór z organami.

Zródło :
http://www.wieprz.pl

28 Średnia: 3.5/10 (13 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.