Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42167 razy. Dzisiaj 17 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Wieprz
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Wieprz

Wieprz – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Wieprz, na Pogórzu Śląskim, nad Wieprzówką, przy lokalnej szosie Andrychów-Zator (5 km na północ od centrum Andrychowa). W Wieprzu działa A-klasowy klub piłkarski LKS Orzeł Wieprz. Miejscowość jest siedzibą gminy Wieprz.

Historia
* Pierwsza wzmianka z 1326 r. (wcześniejsza wzmianka, z 1318 r., pochodzi ze sfałszowanego dokumentu) pod nazwą "Vepres" (łac. ciernisty krzak, gęste zarośla).
* Nazwa Wieprz (Vepres) pierwotnie odnosiła się również do rozległych terenów obejmujących obecny Andrychów, Sułkowice, Targanice i Roczyny. Początkowo jego właścicielami byli Wieprzowscy h. Grzymała, później Szaszowscy, Nideccy, Gierałtowscy i późniejsi właściciele Andrychowa Ankwiczowie. W początkach XIX w. Andrzej Ankwicz sprzedał Wieprz hr. Bobrowskim, którzy byli głównymi jego właścicielami do 1944 r., kiedy to folwark został rozparcelowany na podstawie dekretu PKWN.
* W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bielskiego.

Zródło :
http://www.wieprz.eu i http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieprz_(wojewódzctwo_małopolskie)

24 Średnia: 5.9/10 (38 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.