Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42262 razy. Dzisiaj 13 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Józef Witek
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Józef Witek

(ur. 21 kwietnia 1915, zm. 15 sierpnia 1944) – plutonowy lotnictwa Wojska Polskiego i Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Józef Witek w momencie wybuchu II wojny światowej został zmobilizowany i przydzielony do 1 Pułku Lotniczego. Po 17 września Józef Witek ewakuował się poprzez Rumunię i Francję do Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł w czerwcu 1940 roku.

Po przejściu szkolenia w brytyjskiej szkole lotniczej został przeniesiony do 300 Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej. W 1944 roku zgłosił się na ochotnika do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która dokonywała lotów nad Warszawę z dostawami dla walczących powstańców. Dnia 14 sierpnia 1944 roku załoga w składzie:
* piloci: kpt. Zbigniew Szostak, plut. Józef Bielicki
* nawigator: kpt. Stanisław Daniel
* radiotelegrafista: plut. Józef Witek
* bombardier: plut. Tadeusz Dubowski
* mechanik pokładowy: plut. Wincenty Rutkowski
* strzelec: plut. Stanisław Malczyk
wystartowała z lotniska w Brindisi we Włoszech.

Po dokonaniu zrzutu w okolicach pl. Krasińskich w Warszawie samolot Liberator nr KG 890 został zaatakowany przez niemieckie myśliwce nad Puszczą Niepołomicką. Dowódca kpt. Zbigniew Szostak rozkazał opuszczenie palącego się samolotu. Załoga wyskoczyła na spadochronach, ale z powodu zbyt niskiej wysokości lotu większość spadochronów nie otworzyła się. Lotnicy zginęli na miejscu roztrzaskując się o ziemię. Liberator został zestrzelony przez niemieckiego asa Luftwaffe Gustava Eduarda Fracsi.

Józef Witek pośmiertnie został awansowany na sierżanta i odznaczony Orderem Virtuti Militari. Wcześniej był odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Został pochowany na cmentarzu w Pogwizdowie. Po wojnie szczątki wszystkich członków załogi zostały przeniesione na cmentarz wojskowy w Krakowie.

Części samolotu załogi kpt. Zbigniewa Szostaka zostały wykorzystane do rekonstrukcji samolotu LIBERATOR B-24 J znajdującego się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zródło :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Witek

21 Średnia: 3.9/10 (18 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.