Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Odwiedzono nas: 43458 razy. Dzisiaj 34 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Kościół św. Macieja
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Kościół św. Macieja
Zobacz gdzie leży ten zabytek

Początki andrychowskiej parafii sięgają najpewniej I połowy XIV wieku, jednak na skutek wydarzeń okresu reformacji parafia przestała funkcjonować na kilka stuleci. W XVI lub na poczatku XVII wieku, w okresie powrotu wielu innowierców na łono kościoła katolickiego (m. in. właścicieli Andrychowa) powstał tu drewniany kościół, pełniący funkcje świątyni filialnej parafii w Wieprzu. Na jego miejscu w 1721 roku staraniem Salomei Szwarcenberg-Czemej, ówczesnej właścicielki miasta, stanął do dziś istniejący kościół murowany. Świątynia była kilkakrotnie przebudowywana - gruntownie w latach 1838 i 1924-1929. W połowie wieku dobudowana została wieża, prezbiterium, przęsła naw bocznych oraz babiniec pochodzący z roku 1838, obejście dookoła absydy i górne piętro wieży wraz z wieńczącym ją hełmem pochodzą z lat 1924-1929.

Kościół kryje kilka interesujących i zabytkowych elementów wyposażenia: z XVI wieku pochodzi cyborium drewniane, z XVIII wieku: barokowa chrzcielnica z XVIII wieku, wczesnobarokowy krucyfiks, cenny obraz Matki Bożej Różańcowej z 1725 roku (namalowany z polecenia Salomei Czernej) oraz pochodząca z tego samego roku polichromia Matki Bożej Różańcowej na zewnętrznej ścianie kościoła. Z 1886 roku pochodzi natomiast obraz Świętej Rodziny autorstwa Piotra Stachiewicza z 1886 roku. W późniejszych wiekach kościół był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany (m.in. w 1725 roku dobudowano dwie kaplice). Murowany, trójnawowy, orientowany, od zachodu wieża. Ciekawostką są okryte krypty przy Kościele św. Macieja w Andrychowie - z początku XVIII w. Młodsza z cegły - krypta św. Wojciecha, oraz starsza, kamienna - krypta św. Rodziny z dobrze zachowanymi stalaktytowymi naciekami.

Zródło :
http://www.andrychow.info.pl

17 Średnia: 3.0/10 (13 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.