Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Odwiedzono nas: 42262 razy. Dzisiaj 13 wejść.
Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd Bląd
Roczyny
KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY OTWORZYĆ W PEŁNYCH WYMIARACH

Złota Górka

Roczyny to piękna miejscowość leżąca u stóp Złotej Górki (757 m n.p.m.) na południowy zachód od Andrychowa. Obszar wsi wynosi 818 ha i zamieszkiwany jest przez 3660 mieszkańców (w 1999 r.). Godło wsi przedstawia na czerwonym tle laskę Merkurego oplecioną dwoma wężami, w otoku pieczęci znajduje się napis "Wieś Roczyny N 48". Złoty kolor laski symbolizuje potęgę władzy, godność, zaś węże - sławę, wojnę i odwagę. Legenda głosi, iż w pieczarze Złotej Górki mieli swoją kryjówkę zbójnicy. W Roczynach pod figurą pochowana jest czarnoksiężniczka z Inwałdu, harnaśka owych zbójników. A zrabowane złoto dalej spoczywa w głębi Złotej Górki

Początkowo tereny Roczyn należały do Wieprza, później do Andrychowa. Jako samodzielna, odrębna miejscowość Roczyny występują od 1581 roku, kiedy podobnie jak w sąsiednich Sułkowicach (z którymi od 1790 roku tworzyły jedną administracyjną całość) zaczęło rozwijać się tkactwo. Tkacze należeli do Andrychowskiego Cechu. Pod koniec XVIII wieku po śmierci właściciela dóbr andrychowskich i założyciela Andrychowa, Stanisława Ankwicza. Dobra te podzielono między dwóch synów: Józefa i Tadeusza; ten ostatni otrzymał Andrchów, Sułkowice i Roczyny. Z początkiem XIX wieku sprzedano Roczyny Bobrowskim; w drugiej połowie XIX wieku były własnością Teresy Bobrowskiej, z końcem wieku ziemie rozkupili chłopi. Od wieków wieś należała do parafii w Andrychowie. Obecnie Roczyny należą do największych miejscowości Gminy Andrychów. Przebiega tutaj ważna droga łącząca Śląsk z Małopolską.

Szata roślinna Roczyn jest typowa dla Beskidów. Wyższe partie górskie porastają lasy, natomiast w miejscach niższych dominują zbiorowiska nieleśne. Lasy w Roczynach zajmują niewielki procent powierzchni. Drzewostan lasów jest zróżnicowany, dominuje głównie świerk, buk, jodła. Możemy też spotkać jawory, dęby i różne odmiany wierzby, a także brzozę. Bogata jest również flora porostów, bujne jest runo leśne. Wśród roślin łąkowych i leśnych dużo jest gatunków chronionych.

Dzięki pomocy społecznej wybudowano w Roczynach ważniejsze obiekty:

  • Dzwonnicę - w 1807 roku
  • Główną drogę przez wieś - w 1965 roku
  • Szkołę Podstawową - w 1967 roku
  • Remizę Strażacką - w 1976 roku
  • Kościół Parafialny - w 1982 roku
  • Boisko Sportowe oraz gazyfikację wsi - w 1992 roku
  • Cmentarz Komunalny - w 1992 roku
  • Ośrodek Zdrowia oraz aptekę - w 1998 roku
  • Rozbudowę szkoły - w 1998 roku
  • Salę gimnastyczną - w 2000 roku

Zródło :
Tekst: http://www.zss-roczyny.pl/roczyny.html
Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Roczyny

113 Średnia: 4.7/10 (43 głosów )

Błąd !!! Obrazek nie został wczytany
Copyright (C) 2010 - 2012 by Dziedzictwo-kulturowe.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.